Wielka Sowa (1015 m n.p.m.)

Wielka Sowa jest najwyższym szczytem Gór Sowich w Sudetach Środkowych i należy do Korony Gór Polskich. Na jej szczycie znajduje się kamienna wieża widokowa, z której można podziwiać widoki niemalże na całe Sudety od Karkonoszy po Masyw Śnieżnika. Jednakże, aby podziwiać te widoki najpierw należy wejść, lub wjechać rowerem (jak w moim przypadku) na szczyt góry.

DSC01520.JPG

Ja i mój mąż rozpoczęliśmy swoją podróż od pozostawienia samochodu na parkingu nieopodal Sokolca. Następnie skierowaliśmy się zieloną trasą MTB Sudety „Zielona Głuszyca-Walim” w stronę Schroniska Sowa i następnie na szczyt Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.).

Podjazd rowerem na Wielką Sowę od strony Przełęczy Sokolej choć należy do najkrótszych jest też bardzo wymagający kondycyjnie i może trochę technicznie. Od momentu wyjazdu z parkingu na szczyt góry wjeżdża się niemal jak po pionowej ścianie i dopiero po dojechaniu do Schroniska Sowa można odpocząć zjeżdżając chwilę w dół i znów trzeba być przygotowanym na stromy podjazd na sam szczyt Wielkiej Sowy.

MTB SUDETY.PNGhttp://www.strefamtbsudety.pl/tt/trasy/trasy-walim/

DSC01536.JPGWielka Sowa (1015 m n.p.m.) należąca do Korony Gór Polski. Najwyższy szczyt Gór Sowich.

DSC01521.JPGWielka Sowa jest miejscem często odwiedzanym przez turystów pieszych jak i rowerowych.

DSC01522.JPGNa szczycie znajduje się kuchnia polowa, gdzie za niewielką opłatą można posilić się zupą, lub posiedzieć przy ognisku i wypiekać kiełbaski.

DSC01529.JPGWielka Sowa to na pewno dobry pomysł na wypad wraz z rodzinną.

DSC01537.JPGOstatnie zdjęcie i zjazd w dół do Przełęczy Walimskiej.

DSC01543.JPGPrzełęcz Walimska (755 m n.p.m.) przez którą przebiega droga wojewódzka umożliwiając dogodną przeprawę przez Góry Sowie. DSC01540

Dalsza trasa zielonym szlakiem MTB Sudety była już niezwykle łatwa i przyjemna, a przy tym niezwykle urokliwa ze względu na widoki które można było podziwiać zjeżdżając w dół w stronę Przełęczy Walimskiej. Niestety nie zrobiłam żadnych zdjęć pokazujących przepiękne widoki, które można oglądać będąc na Wielkiej Sowie i zjeżdżając z niej.

Wiatr we włosach, słoneczny dzień i góry, wszędzie góry, sprawiły, że o aparacie pomyślałam dopiero jak znalazłam się niemalże na równym terenie Przełęczy Walimskiej.DSC01548Zielona trasa MTB zwana „Zielona Głuszyca – Walim” z Przełęczy Walimskiej prowadzi drogami polnymi, omijając drogę wojewódzką nr 383, do Walimia.

DSC01549Jest to droga nie tylko bezpieczniejsza, ale pozwala też na podziwianie pięknych widoków.

DSC01550Cała trasa Zielona Głuszyca-Walim MTB Sudety liczy ponad 75 km i chociaż z wielką przyjemnością pokonalibyśmy tą trasę to jednak, ze względu na czekającego na nas u dziadków synka, musieliśmy w Walimiu zboczyć z trasy i drogą asfaltową jak najszybciej dojechać na rowerze do Sokolca, gdzie stał zaparkowany nasz samochód.

Mapka

Poniżej przedstawiam mapkę i link na stronę z której można ją pobrać (szlaki turystyczne).

http://osmapa.pl/#lat=50.6798&lon=16.4748&z=14&m=os

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: