Wielka Kopa w Rudawach Janowickich

DSC02584.JPG

Wielka Kopa jest najwyższym szczytem we wschodniej części Rudaw Janowickich. Wysokość góry wynosi 871 m n.p.m. i zbudowana jest ze skał metamorficznych zawierających wiele minerałów, których bogactwo doprowadziło do powstania kopalni pirytu na jednym z jej zboczy. Kopalnie po zamknięciu w naturalny sposób zostały zalane wodą i w miejscu wyrobisk po kopalnianych znajdują się dzisiaj cztery Kolorowe Jeziorka, które są opisane w kolejnym poście.

Dla mnie celem podróży było oczywiście zdobycie Wielkiej Kopy, ale swoją wycieczkę na szczyt postanowiłam zacząć od strony wsi Wieściszowice w kierunku Kolorowych Jeziorek.Podążając niebieską trasą rowerową, tak jak sobie to wcześniej założyłam, bardzo szybko dotarłam do pierwszego Żółtego i Purpurowego Jeziorka.

Dla osób, które zbyt często nie jeżdżą trasami MTB polecam kierunek trasy taki jak podaje poniżej (bardzo łagodny podjazd, a od Wielkiej Kopy cały czas w dół). Dla wszystkich innych, dla których poziom trudności nie ma większego znaczenia – doradzam trasę od Wieściszowic w kierunku Kolorowych Jeziorek.

mapa kolorowe jeziorka.PNG

Długość trasy: 12 km

Stopień trudności: średni

Kierunek trasy: Wieściszowice-Bacówka-Stróżnik-Wielka Kopa-Kolorowe Jeziorka

DSC02585.JPGPonieważ wszystkie cztery Kolorowe Jeziorka znajdują się na różnych wysokościach i po drodze na Wielką Kopę, to następnym miejscem do którego się udaliśmy było oddalone o około 600 -700 m Błękitne Jeziorko. Na zamieszczonych zdjęciach widoczna jest droga prowadząca do jeziorka znajdującego się na wysokości 635 m n.p.m.

DSC02588.JPGDSC02596.JPGTu już widać Błękitne Jeziorko, które w najgłębszym miejscu ma ponad 20 m głębokości.

DSC02613.JPGNiebieski szlak rowerowy do okolic Zielonego Stawu jest bardzo dobrze oznakowany.

DSC02619.JPGNiestety dojeżdżając do skrzyżowania widocznego poniżej, trzeba bardzo uważać, bo można przegapić skręcający w lewo niebieski szlak rowerowy.

DSC02692Jeśli pojedziemy prosto to zielonym szlakiem turystycznym (który później przechodzi w żółto-zielony) dojedziemy na sam szczyt Wielkiej Kopy, ale droga do pokonania w tym przypadku jest znacznie trudniejsza niż na niebieskim szlaku rowerowym. Im bliżej szczytu tym ten podjazd jest bardziej stromy, pełen kamieni i turystów, którzy nie zawsze chętnie schodzą z drogi jak widzą podjeżdżający rower. Skąd to wiem, a to właśnie dlatego, że my z Łukaszem pojechaliśmy tą właśnie drogą…

DSC02698.JPGDSC02703.JPGCzasami dobrze jest też zboczyć z trasy, aby móc popodziwiać widoki.

DSC02637.JPGWielka Kopa (871 m n.p.m.)najwyższy szczyt wschodnich części Rudaw Janowickich został zdobyty i to w expresowym tempie.

DSC02638.JPGNiegdyś na szczycie góry znajdowała się wieża widokowa po której dziś zostały już tylko fundamenty.Szczyt góry jest całkowicie zalesiony i aby móc podziwiać okoliczną panoramę, trzeba zejść żółto-zielonym szlakiem w kierunku Zielonego Stawu.

DSC02641.JPGDSC02640.JPGSkałki na szczycie Wielkiej Sowy. Najwyższy punkt 🙂

DSC02633.JPGWidok z Masywu Wielkiej Kopy, na trasie żółto-zielonej.

DSC02634.JPGDSC02630.JPGWidok na kamieniołom dolomitu nieopodal Rozdroża pod Bielcem.

DSC02647.JPGZjazd żółto-zielonym szlakiem turystycznym na niebieską drogę rowerową.

DSC02652.JPGNa szczyt można dotrzeć tylko szlakiem żółto-zielonym, który jest najkrótszy od drugiej strony góry  koło Rędzina. Pokonując drogę od strony wsi Wieściszowice przez Kolorowe Jeziorka najlepiej jest okrążyć całą górę i w tym miejscu podprowadzić rower na szczyt. Jeszcze lepszą opcją jest jednak pojechanie niebieskim szlakiem rowerowym od wsi Wieściszowice w stronę Bacówki, Rędzina i na koniec zjazd koło Kolorowych Jeziorek. W ten sposób bardzo szybko można dojechać na szczyt góry i to bardzo przyjemną drogą.

DSC02654Niebieski szlak rowerowy, aż do samej drogi asfaltowej, wygląda właśnie w ten sposób.

DSC02655.JPGDSC02660.JPGDSC02664.JPGDSC02670.JPGPo drodze można podziwiać okoliczną panoramę.

DSC02677.JPG Widok na Rudawy Janowickie i …DSC02675.JPGKarkonosze w oddali.
DSC02682.JPGWidok po drugiej stronie – Góry Lisie, a także nieco dalej Masyw Trójgarbu i Krąglaka.

DSC02680.JPGTrasa okazała się bardzo przyjemna i nie taka straszna jak zostało to przedstawione w przewodniku rowerowym, w którym podano, że trasa jest wybitnie terenowa – trudna. Według mnie poziom trudności średni, do łatwego chwilami. Po przejechaniu trasy poczuliśmy mały niedosyt, że to już koniec. Dla treningu i aby odnaleźć niebieski szlak rowerowy z którego zjechaliśmy, postanowiliśmy wrócić – od Bacówki drogą na szczyt Wielkiej Kopy i w dół do Wieściszowic.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: