Kolorowe Jeziorka

DSC02536

Kolorowe jeziorka znajdują się u podnóża Wielkiej Kopy w Rudawach Janowickich, na terenie wsi Wieściszowice w gminie Marciszów. Powstały w miejscu dawnych wyrobisk niemieckich kopalni, z których największa usytuowana była na terenie błękitnego jeziorka.

Cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i zielone, znajdują się na różnych wysokościach i posiadają różne zabarwienie wody, które związane jest głównie ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk. W przypadku trzech jeziorek kolor wody determinują związki miedzi, natomiast w przypadku Purpurowego Jeziorka oprócz występujących związków miedzi i żelaza, woda jest roztworem kwasu siarkowego, który nadaje mu odcień purpury.

Kolorowe barwy jeziorek sprawiają, że są one jedną z najpiękniejszych atrakcji Rudawskiego Parku Krajobrazowego, którą na pewno warto zobaczyć.

Wszystkie zdjęcia można powiększyć, aby lepiej przyjrzeć się temu magicznemu miejscu.DSC02551Przejście przez tunel wydrążony pośród skał (nazywany powszechnie grotą) do pierwszego najmłodszego stawu – Jeziorka Żółtego.
DSC02556.JPG
Jeziorko Żółte jest położone na wysokości 560 m n.p.m. i wypełnia się wodą spływającą z górskich potoków w czasie intensywnych opadów.

DSC02558.JPG
DSC02560
DSC02562Powyżej pierwszego Żółtego Jeziorka, z drugiej strony skał znajduje się Purpurowe Jeziorko.

DSC02563

DSC02569Purpurowe Jeziorko położone 560 m n.p.m. jest bogate w związki miedzi, żelaza i pirytu, które wraz ze składem chemicznym ścian i dna wyrobiska nadają mu jego piękny kolor.
DSC02571DSC02575Purpurowe jeziorko zwane również czerwonym znajduje się w wyrobisku po najstarszej kopalni o nazwie „Nadzieja”. Woda w jeziorku oprócz pięknego purpurowego koloru posiada również specyficzny zapach z powodu występujących w niej związków siarki.

DSC02577DSC02584DSC02587DSC02593 Błękitne Jeziorko zwane również Lazurowym, Szmaragdowym lub Niebieskim jest położone na 635 m n.p.m. i swoje zabarwienie zawdzięcza związkom miedzi. W zależności od pory roku zmienia się intensywność koloru jeziorka.

DSC02594DSC02595Błękitne Jeziorko znajduje się na terenie dawnego wyrobiska kopalni „Nowe Szczęście”. Woda jest czysta, pozbawiona zapachu, w różnych odcieniach błękitu. Ze względu jednak na lejowaty kształt wyrobiska po kopalnianego woda ma ponad 20 m głębokości.

DSC02601DSC02610Dawne sztolnie wykute w skałach – nie są zabezpieczone i wejście tylko na własną odpowiedzialność.

DSC02623 Czwarte jeziorko, które określane jest jako Zielony Stawek znajduje się najwyżej, bo na wysokości 730 m n.p.m. i w porze letniej prawie całkowicie wysycha.

DSC02625

2 Comments

Add yours →

  1. Jaaa, przecież to od Wrocławia niedaleko… Teraz tylko fajna pogoda by sie przydała na weekend 🙂

    Polubienie

  2. Niebywale kolorowe jeziorka!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: