„Karkonoski Expres Pod Reglami” trasy rowerowe w Szklarskiej Porębie.

DSC03118.JPG

„Karkonoski Expres Pod Reglami” to trasa rowerowa nr 5 na mapie rowerowej Szklarskiej Poręby. W przewodniku jest opisana jako trasa należąca do łatwych, o niewielkim stopniu trudności, nadająca się na rodzinne wycieczki. Jednak nie to skłoniło mnie do jej przejechania, a krótki komentarz stwierdzający, że jest to jedna z bardziej malowniczych tras rowerowych w Karkonoszach. No i nie byłabym sobą, gdybym nie postanowiła tego sprawdzić.

Przechwytywanie3.PNG

Długość trasy: 19 km

Stopień trudności: łatwa

Naszą trasę rozpoczęliśmy tak naprawdę w Jakuszycach, skąd przyjechaliśmy na rowerach na parking prowadzący najkrótszym dojściem do Wodospadu Kamieńczyka. Dalej trasą nr 5 dotarliśmy do Rozdroża pod Kamieńczykiem, gdzie zdecydowaliśmy się zboczyć z wyznaczonej trasy i udać się do wodospadu leżącego na Głównym Szlaku Sudeckim. Droga była dość stroma i w całości wyłożona kamieniami po których bardzo ciężko się jedzie, dlatego ja, nie patrząc na ambicję Łukasza – aby podjazd przejechać w całości, wolałam po pokonaniu niewielkiego odcinka, zejść z roweru i podejść do góry. Na szczęście po zwiedzaniu Wąwozu Kamieńczyka nie wracaliśmy już tą samą drogą, tylko postanowiliśmy zjechać za Schroniskiem „Kamieńczyk” w stronę głównej drogi asfaltowej i jeszcze raz wjechać na drogę rowerową nr 5 od parkingu.

DSC03115.JPGDSC03116.JPGZejście do wąwozu pod Wodospadem Kamieńczyka jest możliwe po zakupieniu biletu i założeniu kasku ochronnego na głowę (wypożyczanego na czas zwiedzania bez dodatkowych opłat). W przypadku rowerzystów, własny kask wystarczy :-).

DSC03121.JPGWodospad Kamieńczyka znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. i jest najwyżej położonym wodospadem w polskich Karkonoszach. Woda z potoku spada trzema kaskadami z wysokości 27 m do Wąwozu Kamieńczyka, którego ściany osiągają ponad 25 m wysokości.

DSC03141Trasa rowerowa numer 5 przecina stok narciarski Puchatek, z którego widoczna jest panorama Szklarskiej Poręby i otaczających ją gór.

DSC03144Typowe dla Karkonoszy liczne potoki i strumyki górskie pozwalają się schłodzić w upalne dni.

DSC03148.JPG„Karkonoski Expres Pod Reglami” przebiega u podnóża Karkonoszy na zalesionym terenie, dzięki czemu nawet w bardzo upalny dzień można z powodzeniem przejechać całą trasę. Dodatkowo można się jeszcze schłodzić przy płynących wzdłuż trasy licznych potokach.

DSC03150.JPGDSC03154Widok na Śnieżne Kotły, znajdujące się między Łabskim Szczytem, a Wielkim Szyszakiem.

DSC03152.JPGŚnieżne Kotły, czyli dwa kotły polodowcowe – Mały i Wielki Śnieżny Kocioł.

DSC03155.JPGDSC03157.JPGChwila na ochłodę w upalny dzień, w którym przyszło nam jechać trasą nr 5 w Szklarskiej Porębie. Na szczęście strumyków nie brakowało 😉

DSC03158.JPGDSC03159.JPGWidok na Śnieżne Kotły – jedne z bardziej znanych kotłów polodowcowych znajdujących się w zachodniej części Karkonoszy. Wysokość ścian Wielkiego Śnieżnego Kotła osiąga 150 m, a Małego Śnieżnego Kotła niewiele mniej, bo do 100 m. Na dnie kotłów znajdują się polodowcowe jeziorka zwane Śnieżnymi Stawkami.

DSC03165.JPGDSC03162.JPGDSC03168.JPGKażdy podjazd w upalny dzień, a zwłaszcza po bardzo sypkich białych kamyczkach, może stać się ciężki,

DSC03175.JPGale widok wynagradza cały poniesiony trud. W oddali Łabski Szczyt (po prawej stronie), Śnieżne Kotły z budynkiem radio-telewizyjnej stacji przekaźnikowej, a po lewej stronie Wielki Szyszak 1509 m.n.p.m..

DSC03174.JPGŚnieżne kotły z jeszcze innej perspektywy.

DSC03172.JPGBudowla stacji przekaźnikowej, która kiedyś była schroniskiem.

DSC03180.JPGI teraz to co najfajniejsze – szybki zjazd równiutką szutrowo-kamienistą drogą. Uważajcie jednak na kamienie, są bardzo ostre i łatwo przedziurawić dętkę.

DSC03183.JPGŁadnie…DSC03184.JPGSłonecznie…DSC03187.JPGSzybko 🙂DSC03191.JPG… i jesteśmy już w mieście.

Do zobaczenia na szlaku!

One Comment

Add yours →

  1. Bardzo przyjemna trasa, aczkolwiek na wycieczkę rodzinną to niekoniecznie 🙂 trasę można rozszerzyć o parę dodatkowych elementów np. o wodospad Szklarki bodajże czarnym szlakiem „górą” i powrót szlakiem tuż obok Szklarki (nie asfaltem)

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: