Trasy rowerowe w Górach Stołowych – Zawory

DSC02802.JPG

Myśląc o wyjeździe w Góry Stołowe pomyślałabym, że trzeba wybrać się w okolice Kudowy-Zdrój, czy Radkowa. Tam są przecież najbardziej wszystkim znane: Błędne Skały, Skalne Grzyby, czy najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.). Jednak poza Właściwymi Górami Stołowymi jest jeszcze jedno pasmo górskie znajdujące się po Polskiej stronie i są to Zawory. Położone pomiędzy takimi miejscowościami jak Chełmsko Śląskie, Krzeszów, czy Mieroszów są idealnym miejscem na relaksującą jazdę w towarzystwie śpiewu ptaków i szumu drzew.

DSC02808.JPGPrzechwytywanie zawory mapa-turystyczna.PNGPatrząc na mapę można pomyśleć, że w Zaworach nie ma tras rowerowych, ani ogólnie dużej ilości szlaków, więc po co tam jechać? Ale jest odwrotnie! Przez całe pasmo przebiegają liczne drogi szutrowe, które  znakomicie nadają się na rower. Są to bardzo łatwe trasy, ale jednak jedne z bardziej przez nas lubianych. Widoki są czarujące. Trasy te są dobre nawet na rodzinne wycieczki.

DSC02812.JPGPolecam zostawić samochód w Kochanowie, obok Kościoła. Stamtąd droga prowadzi nas w kierunku lasu i dalej na Róg, najwyższy szczyt Zaworów.

DSC02815.JPGTo co najbardziej kocham w górach – widoki, a tu ich nie brakuje. Kierunek Łączna.
DSC02819.JPG
Zoo Farma w Łącznej (niedaleko Mieroszowa). Można podziwiać pospolite polskie zwierzęta! Potem z powrotem wjeżdżam pod górę.

dsc02823Pasmo Zawory odkryłam przypadkowo jakieś dwa lata temu, kiedy wraz z mężem wracaliśmy na rowerach znad zalewu w Bukówce. Podjeżdżając z Chełmska Śląskiego w stronę Mieroszowa zobaczyłam kierunkowskaz przy drodze asfaltowej – Róg (715 m n.p.m.) i to wystarczyło. Musiałam poznać to pasmo górskie i zobaczyć co tam jest.

DSC02827.JPGRuszam w kierunku Rogu.

dsc02829Zaraz po zjechaniu z asfaltowej drogi rozpościera się panorama z pięknym widokiem na Kotlinę Krzeszowską, pasmo Gór Kruczych,w oddali Karkonosze i Śnieżka, ale tego jednak nasz aparat już nie uchwycił.

DSC02833.JPGNajwyższe wzniesienie widoczne na tym zdjęciu to Kralovecky Spicak (880 m n.p.m.). Jak już przed chwilą wspomniałam – przy lepszej widoczności w oddali widać Karkonosze.

dsc02830dsc02837Trasy są łatwe i bardzo malownicze. Idealne na rodzinną wycieczkę.DSC02848.JPGPanorama Gór Kruczych i Krzeszowskich Wzgórz.

dsc02851dsc02854Z prawej strony zaczynają się już wzniesienia Masywu Dzikowca i Lesistej Wielkiej, należące do Gór Kamiennych.

dsc02860dsc02870Na zboczach widoczne skalne ściany piaskowcowe.

dsc02867Szeroka i płaska powierzchnia ze stromymi zboczami, tym właśnie charakteryzują się Zawory.

dsc02880Widok na Dobromyśl i Gorzeszów – między którymi znajdują się Głazy Krasnoludów, mój kolejny punkt na mapie, jeszcze tego dnia.

dsc02885U podnóża Zaworów las jest znacznie gęstszy i mroczniejszy.

dsc02902Zbliżając się niemalże do  wsi Kochanów natrafiłam na czerwony szlak rowerowy prowadzący w stronę wsi Dobromyśl. Tam właśnie podążam. W tle zabawnie powykręcane i obrośnięte mchem drzewa.

dsc02904Tak, tak, to był dopiero początek – jadę dalej do… cdn.

3 Comments

Add yours →

  1. Ze zdjęć wydaje sie że trasa jest dość wymagająca, za to widoki rekompensują włożony trud. Na takie trasy zapewne warto się wybrać. Pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

  2. bardzo ładny blog

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: