Gorzeszowskie Skałki czyli „Głazy Krasnoludków”

dsc02953

Zjeżdżając z zalesionych wzgórz Zaworów kolejnym miejscem do którego musieliśmy dotrzeć były  Gorzeszowskie Skałki, czyli „Głazy Krasnoludków”. Miejsce w którym formy skalne przypominają grzyby, wieże, postacie, zwierzęta. Miejsce o tyle tajemnicze i ciekawe, że powstała o nim legenda, głosząca iż Gorzeszowskie Skały zamieszkiwały niegdyś małe krasnale. Jeden z nich zakochał się w córce pobliskiego rolnika i zapragnął ją poślubić, na co rolnik wyśmiał go i zwymyślał od karłów. Zeźliło to tak małego krasnala, że uderzył gospodarza i kiedy ten się ocknął nie było już ani krasnala, ani jego córki. Zniknęli pośród Gorzeszowskich Skałek i nikt już nigdy ich nie zobaczył. On sam znalazł się w dość niezręcznej sytuacji. Przebudził się związany, pozbawiony dolnej części garderoby w pobliżu dużego mrowiska. W ten właśnie sposób gospodarz nauczył się, że nie warto zadzierać z mniejszymi oraz poznał prawdziwą siłę miłości. Jednym słowem – nic nie wygra z maczugą krasnoludka 🙂

DSC02902.JPGZnając tą legendę i niejednokrotnie słysząc o tym miejscu, postanowiłam jeszcze tego samego dnia (wcześniejszy wpis o Zaworach) udać się czerwonym szlakiem rowerowym przez Dobromyśl do wsi Gorzeszów.

DSC02907.JPGZjazd czerwonym szlakiem rowerowym z najwyższego wzniesienia Zaworów w kierunku wsi Dobromyśl.

DSC02914.JPGPomiędzy wsią Dobromyśl i Gorzeszów znajdują się pola uprawne i łąki,

DSC02921.JPGna których postanowiliśmy zrobić krótki odpoczynek i posilić się przed dalszą drogą. Następnie z wsi Gorzeszów czarnym szlakiem rowerowym dotarliśmy do rezerwatu przyrody nieożywionej  „Głazy Krasnoludków”.

DSC02935.JPGPrzechodząc przez wielką drewnianą bramę obok tablic informacyjnych, dotyczących historii powstania Głazów Krasnoludków, naszym oczom ukazały się ogromne skały z piaskowca o rozmaitych kształtach.

DSC02936.JPGCały grzbiet, na którym na długości około 1,5 km wypiętrzają się skałki, porasta wysoki las świerkowy. Miejsce to od 1970 r. stanowi rezerwat przyrody nieożywionej, mający przede wszystkim na celu ochronę form skalnych.

dsc02939DSC02937.JPG„Głazy Krasnoludków” zbudowane z piaskowców i margli, na skutek działania wiatru i wody utworzyły formy przypominające zwierzęta, grzyby, ściany czy postacie.

dsc02941Oczywiście kiedy ja podziwiałam dzieło matki natury, Łukasz miał zupełnie inną koncepcję na odkrywanie rezerwatu.

dsc02945dsc02946DSC02947.JPGDSC02948.JPGPo opuszczeniu rezerwatu „Głazy Krasnoludków” skierowaliśmy się z powrotem do wsi Gorzeszów, aby zobaczyć kolejną atrakcję tych okolic jaką jest „Diabelska Maczuga” i z powrotem udać się do Kochanowa, gdzie wcześniej zaparkowaliśmy nasz samochód.

dsc02956Diabelska Maczuga na łące we wsi Gorzeszów. Ostatni punkt na trasie naszej wycieczki. Na jej środku wykuto tablicę upamiętniającą setną rocznicę Bitwy Narodów pod Lipskiem.

Diabelska Maczuga była niegdyś uważana za ołtarz pogański i podobnie jak w przypadku „Głazów Krasnoludków” powstała na jej temat dość ciekawa legenda. Według tej legendy okolice Krzeszowa były kiedyś zamieszkiwane przez diabła, który jak dowiedział się, że na jego ziemiach budują klasztor,to postanowił go zniszczyć zrzucając na niego głaz. Niestety jego moc działała tylko w nocy i gdy leciał z głazem nad Gorzeszowem, kogut zaczął piać zwiastując nadejście poranka. Diabeł upuścił głaz, który spadł na łąkę. Wkrótce ludzie nazwali go Diabelską Maczugą lub Czarcią Purchawą.

To był piękny dzień na jazdę po Górach Stołowych. Polecam i na przejażdżkę rowerową, i na rodzinne zwiedzanie. Zawory są miejscem do którego warto przyjechać!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: