Góry Izerskie, Stóg Izerski i noc pod ciemnym niebem.

DSC02217Góry Izerskie co roku przyciągają do siebie tysiące turystów, którzy oczarowani panującym tu klimatem z chęcią tu powracają. Szereg grzbietów górskich, oddzielonych głębokimi dolinami rzek i potoków, fantazyjne skały, torfowiska, i  wodospady czynią z Gór Izerskich niezwykłą krainę. Dzięki licznym, dobrze przygotowanym trasom, jest to wymarzone miejsce do uprawiania takich sportów jak kolarstwo górskie, biegi narciarskie itp.

dsc03234Noc w Górach Izerskich

Jeden dzień w Górach Izerskich to stanowczo za mało, dlatego przyjeżdżając w okolice Szklarskiej Poręby zawszę zatrzymuję się na dłużej. Tymdsc03226 razem postanowiłam spędzić noc pod gwiazdami w samym środku Gór Izerskich. Najodpowiedniejszym do tego miejscem wydała mi się okolica przy Chacie Górzystów i dlatego tam rozbiłam swój namiot. Wtedy jeszcze nie zdawałam sobie sprawy, że czeka mnie noc w najzimniejszym paśmie Sudetów – Izerskim biegunie zimna, gdzie temperatury nawet latem potrafią spaść poniżej zera. Dopiero widok spływających z gór mas zimnego powietrza, pokrywających rosą Halę Izerską, pozwolił mi zdać sobie z tego sprawę. Opatulając się śpiworem patrzyłam na to urokliwe zjawisko pogodowe i czekałam co przyniesie noc.

Izerski Park Ciemnego Nieba

Początkowo zrobiło się bardzo zimno, a namiot pokrył się kropelkami rosy. Piękne czyste niebo mieniło się od gwiazd, a ja chociaż trzęsłam się z zimna, wpatrywałam się w nie. Wreszcie miałam okazję zobaczyć jedną z największych atrakcji w Górach Izerskich – ciemne niebo. Osłonięte od świateł miejskich wnętrze Gór Izerskich sprawia, że nocne niebo jest tu znacznie ciemniejsze, niż to na które mogą patrzyć ludzie mieszkający na terenach zurbanizowanych. W pogodną noc w dolinie Izery i Jizerki można zobaczyć oprócz tysięcy gwiazd, niedostrzegalną w innych warunkach Drogę Mleczną. To spowodowało, że został tu utworzony Izerski Park Ciemnego Nieba, który jest pierwszym w Europie i dziesiątym na świecie.

Poranek w Górach Izerskich

dsc03241To była  chłodna i niezwykła noc, którą spędziłam podziwiając ciemne niebo w Górach Izerskich i poznając dużo ciekawych ludzi. Temperatura w nocy spadła do około 5 stopni, co w połowie sierpnia było dla mnie jednak dużym zaskoczeniem, zwłaszcza że w tym czasie dni były bardzo upalne. O dziwo nad ranem niebo zaszło chmurami i poranek był bardzo przyjemny. A jeszcze przyjemniejsza była kawa i słynne naleśniki z Chaty Górzystów, po które zawsze ustawia się długa kolejka.

Trasa rowerowa w Górach Izerskich

DSC03252.JPGW Górach Izerskich jest bardzo dużo tras rowerowych i naprawdę warto je wszystkie przejechać. Tego dnia, po całej nocy w górach i intensywnym poprzednim dniu, zdecydowałam się  wybrać tylko na Stóg Izerski. Odwiozłam namiot i resztę bagażu do samochodu zaparkowanego w Jakuszycach i ruszyłam trasą nr 10 w stronę Polany Izerskiej.

Długość trasy : 35 km  (+ 11 km z Chaty Górzystów przez Rozdroże pod Działem Izerskim do Jakuszyc)

Stopień trudności: łatwy

DSC03254.JPGTrasa rowerowa nr 10 z Jakuszyc do Polany Izerskiej. Droga powrotna do Chaty Górzystów.

DSC03258.JPGDSC03296.JPGPolana Izerska i najszybsza, prowadząca w lewo do góry, droga do Stogu Izerskiego. Na mapach jest ona oznaczona jako Droga Telefoniczna prowadząca do Łącznika na wysokości 1066 m n.p.m.

przechwytywanie2http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/#pos=50.82489P15.40111P14

Droga Telefoniczna prowadząca do Łącznika, na mapie powyżej została oznaczona różowym przerywanym szlakiem, z Polany Izerskiej do skrzyżowania.

DSC03262.JPGPolana Izerska i rowerzyści, którzy również jechali na Stóg Izerski.

DSC03265.JPGDroga Telefoniczna nie jest nigdzie uwzględniona jako droga rowerowa, ale znakomicie się na taką nadaje. Bardzo szybko można nią dojechać z Polany Izerskiej na najwyższy szczyt czeskiej części Gór Izerskich – Smrek (1124 m n.p.m.), bądź na Stóg Izerski (1105 m n.p.m.).

DSC03288.JPGŁącznik (1066 m n.p.m.) jest to przełęcz pomiędzy Stogiem Izerskim, a Smrekiem. Żółto-zielony szlak turystyczny za moimi plecami prowadzi na Stóg Izerski. Pierwszy odcinek, jak i końcowy można przejechać na rowerze, jednak są też odcinki, gdzie rower trzeba zwyczajnie wnieść ( na szczęście tylko kawałek).

Stóg Izerski

DSC03268.JPGStóg Izerski 1105 m n.p.m. położony na zachodnim krańcu Wysokiego Grzbietu w Górach Izerskich. Poniżej znajduje się schronisko wraz z kolejką gondolową.

DSC03281.JPGMaszt telekomunikacyjny na Stogu Izerskim, z którego emitowany jest sygnał rozgłośni Radia Maryja (jupi!).

DSC03273.JPGDSC03279.JPGChociaż na Stogu Izerskim brak wieży widokowej, tak jak na znajdującym się niedaleko szczycie Smrek, to w pogodny dzień widać panoramę polskiej części Gór Izerskich, całe Pogórze Izerskie, a nawet Góry Kaczawskie i Karkonosze.

DSC03280.JPGDSC03276.JPG

Ze Stogu Izerskiego do Jakuszyc

DSC03289.JPGPowrót ze Stogu Izerskiego był dokładnie taki sam jak wjazd. Najpierw szlakiem zielono-żółtym na Łącznik, a następnie Drogą Telefoniczną do Polany Izerskiej, skąd już drogą rowerową nr 10 do Jakuszyc.

DSC03295.JPGOstatnie spojrzenie na Polanę Izerską tego lata i krótka refleksja – kiedy znów tu wrócę?

8 Comments

Add yours →

 1. tylko kto ten namiot i wyposazenie dzwigal..?? :))

  Polubienie

 2. Joanno, fajne fotki, super opisy. Mam nadzieję że uda mi się odwiedzić to miejsce, oczywiście z moim rowerkiem mtb. Pozdrawiam Adam Klapa

  Polubione przez 1 osoba

 3. Miejsce przepiękne. Bywam tu przynajmniej raz w roku, zawsze jesienią. Chatka Gorzystow jest magiczna, ale jeszcze nie miałem okazji chłonąć tego ciemnego nieba… moze w przyszłym roku będè miał wiecej szczęścia. Piękne zdjecia i fajna historia. Czytam od jsliegoś czasu 😉

  Polubione przez 1 osoba

 4. Asiu ? wiesz czego mi brakuje w tym opisie ? zdjęć z tej nocy z gwiazdami i drogi mlecznej :)) ale to będzie następnym razem :))??

  Polubienie

 5. Polecam takie „smaczki” (można połączyć w różne warianty) – czerwonym ze Stogu Izerskiego do Polany Izerskiej (Drwale), a jak znajdziesz, to utajonym tzw. kultowym trawersem. Z Polany dalej czerwony przez kopalnię i na Wysoki Kamień – piękne single, ale też szutry. Ze szczytu prze-różne warianty, w zależności, gdzie się chce dojechać. A z Łącznika proponuję zjechać niesamowitym, troszkę lub mocno(zależnie od pogody) singlem. Również wspaniałe są okolice osady Jizerka, pod różnymi względami kojarzą mi się Bieszczadami. No i Izery to również Grzbiet Kamieniecki z widokami z Sępiej Góry i masą podjazdów 🙂 Pozdrawiam!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: